Web sitemize hoşgeldiniz.

2018 Gıda Zammı Listesi

1 Ağustos 2018

Özellikle de dolar ve euro kurundaki çok ciddi dalgalanmalar ile birlikte gübre fiyatlarının artması ile birlikte çiftçinin alamayacak dereceye gelmesi ve üstüne bir de mazot fiyatlarındaki artış, peş peşe gıda zamlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bununla birlikte % 15 lik bir enflasyon oranı, 2018 yılın ilk çeyreğinde ortaya çıkmıştır. Hükümet yetkilileri her ne kadar önlem almaya çalışsa da, yine de gıda zamlarına bir türlü engel olamıyorlar. En son patates ve soğanla ilgili ortaya çıkan 2018 gıda zammı listesi nedeniyle halkta büyük bir huzursuzluk ortaya çıkmıştır.

2018 yılında et, süt ve peynir ürünlerinde ne kadarlık bir zaman gerçekleşti ?

Hayvancılığın Türkiye’de çok ciddi oranlarda durağanlaşmaya başlamasıyla birlikte et, süt, peynir ve yoğurt gibi birçok gıda ürünlerinde % 50’ye yakın zam ortaya çıktı. Bu nedenle de daha önceden kilosu 42 TL olan kuşbaşı, artık 54 TL gibi fiyatlara da yükseldi. Yalnız et ürünlerinde değil, süt ve peynir ürünlerinde de % 50 civarında zam ortaya çıktı. Ayrıca üretici için referans alım fiyatı 0.9 kuruş hizmet bedeli olarak ise 1.53 TL’ye son olarak yükseltildi. Böylece süt fiyatından 43 kuruşluk bir zam yapılmış oldu.

2018 yılında sebze ve meyve ürünlerine ne kadarlık zam geldi ?

Son 4 yıldır ekonomideki çok ciddi daralmalar nedeniyle adeta ülke büyük bir krizin eşinden geçiyor. Ortaya çıkan bu kriz ortamı yalnızca banka faizlerini değil, aynı zamanda sebze, meyve ve tahıl gibi ürünlerde de enflasyon yaşanmasına neden oluyor. Pazara giden insanlar % 25 oranlarındaki zamlar nedeniyle neredeyse evler için temel teşkil eden meyve ve sebzelerden yararlanamıyor. Bu zamları öneleyebilmek için hükümet birçok tedbir almakta ancak çoğu yararsız olmaktadır. Örneğin kuru soğan en son 2.5 TL iken, 7.5 TL’ye kadar çıktı. Aynı şekilde patateste kilosu 2 TL iken 6.5 TL ye kadar yükseldi.

2018 gıda zammı listesi incelendiğinde ortaya çıkan tablo ağırlıklı olarak insanların temel tüketim malzemelerine zam yapıldığı görülmektedir. Bu da vatandaşlarda çok büyük bir huzursuzluğa neden olmakta.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ