Web sitemize hoşgeldiniz.

Bağkur Emeklilik Şartları Nelerdir?

Eski sisteme göre Bağ-Kur’lu olarak adlandırılan kişiler, günümüzde 4/b’li olarak anılmaktadır. E-Devlet üzerinden sigorta hakkında hizmet almak isteyen Bağ-Kur’lular, 4/b hizmetlerini kullanmalıdır. Bağkur emeklilik şartları, diğer sigorta türlerinden farklılık göstermektedir. Kadın Bağkurlu ile erkek Bağkurlunun emeklilik şartları arasında da ciddi farklar bulunur. Emeklilik ile ilgili hangi düzenlemeye tabi olunduğu da çok önemlidir. Bu nedenle bu gibi konuların, emeklilik yaşı çok yaklaşmadan önce öğrenilmesi çok önemlidir.

Emeklilik Şartları İçin Dikkat Edilmesi Gereken Tarihler Nelerdir?

Bağkurlular, herhangi bir SSK’lı işveren ya da devlet memuru olarak çalışmayan kişilerdir. Bağkur denildiğinde ilk akla gelenler, kendi işlerinin sahibi olanlar ve serbest meslek erbaplarıdır. Bağkurlular için emeklilik şartları, sigortalarının başladığı tarihe göre değişkenlik göstermektedir. Emeklilik ile ilgili yeni düzenlemeler, eski sigortalıları kapsamamaktadır. Bağkurluların emekliliği için 3 önemli tarih mevcuttur. Bu tarihler şu şekilde sıralanabilir:

  • 1 Ekim 1999
  • 30 Nisan 2008
  • 1 Mayıs 2008

1 Ekim 1999 öncesi çalışanlar, 1 Ekim 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihi arasında çalışanlar ve 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra çalışmaya başlayanlar farklı Bağkur emeklilik şartlarına uymak zorundadır. Bu şartlara bağlı olarak ne zaman emekli olacağını hesaplamak isteyenler, ayrıntılı bir şekilde hazırlanan emeklilik tablolarını inceleyebilir.

Dönemlere Göre Emeklilik Şartları Nelerdir?

1 Ekim 1999 tarihinden önce sigortası başlamış olanlar ve bu tarih itibari ile hali hazırda 23 yılın üzerinde prim ödemiş olanlar, herhangi bir yaş sınırlamasına maruz kalmamaktadır. Emekli olabilmek için 9000 gün prim ödemesinin yapılması yeterlidir. Bu koşulu sağlamayanlar ise 25 yıllık prim ödemesine ek olarak yaş şartını da sağlamalıdır. Kadınlarda ise 7200 gün prim ödemesi şartı aranmaktadır. Kadınlar, erkeklere göre daha erken yaşta emekli olabilmektedir.

1 Ekim 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigortası başlamış olanlar ise 60 yaşını doldurmak zorundadır. Kadınlarda yaş sınırı 58’dir. Ödenmesi gereken prim gün sayısı ise hem erkeklerde hem de kadınlarda aynıdır. 9000 günlük ödemenin tamamlanması gerekmektedir. 1 Mayıs 2008 tarihi ve bu tarihten sonra sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar ise 9000 günlük primlerinin tamamlanma tarihine göre emekli olabilmektedir. Belirli tarih aralıkları oluşturularak, emeklilik yaşları kademeleri olarak artırılmıştır. Primin tamamlanma tarihi hangi aralığa denk geliyorsa, o yaşta emekli olunabilir. Emeklilik yaşları 61 ila 65 arasında değişmektedir. Prim ödemelerinin tamamlanma tarihi ne kadar geç ise emeklilik yaşı da ona göre yükselmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ