Web sitemize hoşgeldiniz.

Bay ve Bayanlar İçin Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Tablosu

27 Ağustos 2018

Emekli sandığı emeklilik hesaplama tablosu verilerinden yararlanarak oluşturulan içeriğimizde gerekli adımlar doğru uygulandığında ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebileceksiniz. Erkek ve bayan memurlar için durumlar incelenmiş ve detayıyla açıklanmıştır.

Erkekler İçin Emekli Sandığı Emeklilik Şartları Nelerdir?

Erkek memurlar, ayrıntılı emeklilik hesaplaması yapabilmek için altta yer alan bilgilerden yararlanılabilir. Ayrıca burada bilgiler oldukça sade ve açık bir dille anlatılmaya çalışılmıştır.

  • 09.1999 ve daha öncesinde sigorta girişi yapılan memurlar 9000 prim gününü doldurmuş ise emekli olabilmekteydi. Ayrıca emekliliğine 2 yıl ve daha az kalan memurlar 43 yaşına gelmiş olmaları durumunda istedikleri takdirde emeklilik işlemlerini başlatabilirler.
  • Erkek memurların, 9000 prim gününü tamamlamalarına 2 yıl ve daha az bir süre kalmış ise 44 yaşını tamamlamaları durumunda emeklilik işlemlerini başlatabilmektedirler.
  • Erkek memurların, 9000 prim gününü tamamlamalarına 2 yıl ile 3,5 yıl arasında bir süre kalmış ise 45 yaşını tamamlamaları durumunda emeklilik işlemlerini başlatabilmektedirler.
  • 9000 prim süresinin tamamlanmasına kalan süre her 1,5 yıl artış gösterildiğinde, tamamlanması gereken yaşta bir yıl daha artmaktadır. 22 yıla kadar bu şekilde devam etmektedir.
  • 9000 prim gününün tamamlanmasına 22 yıldan fazla bir süre kalmış olması durumunda 60 yaş şartı aranmaktadır.

Bu şartları sağlamayan erkek memurların emekli olabilmeleri mümkün değildir. Prim günü, 25 yıllık sigortalılık süresi ve istenilen yaşa ulaşılması durumunda emeklilik isteğinde bulunulabilir.

Bayanlar İçin Emekli Sandığı Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bayan memurların her alanda olduğu sigorta alanında da bir pozitif ayrımcılığa tabi tutulduğu altta yer alan bilgilerden görülebilmektedir. Emeklilik yaşı tablosu verilerinden yararlanılarak oluşturulmuş olan bu verilerden yararlanarak emeklilik hesaplaması yapılabilmektedir.

  • 09.1999 ve daha öncesinde sigorta girişi yapılan kadın memurlar, 7200 prim gününü doldurmuş ise emekli olabilmektedir. Ayrıca emekliliğine 2 yıl ve daha az kalan bayan memurlar, 38 yaşına gelmiş olmaları durumunda istedikleri takdirde emeklilik işlemlerini başlatabilirler.
  • Kadın memurların, 7200 prim gününü tamamlamalarına 2 yıl ve daha az bir süre kalmış ise 40 yaşını tamamlamaları durumunda emeklilik işlemlerini başlatabilmektedirler.
  • Erkek memurların, 7200 prim gününü tamamlamalarına 2 yıl ile 3,5 yıl arasında bir süre kalmış ise 41 yaşını tamamlamaları durumunda emeklilik işlemlerini başlatabilmektedirler.
  • 7200 prim süresinin tamamlanmasına için kalan süre her 1 yıl artış gösterdiğinde, tamamlanması gereken yaşta bir yıl daha artmaktadır. 17 yıla kadar bu şekilde devam etmektedir.
  • 7200 prim gününün tamamlanmasına 17 yıldan fazla bir süre kalmış olması durumunda 58 yaş şartı sağlanması gerekmektedir.

Emekli sandığı emeklilik hesaplama tablosu verilerden yararlanarak oluşturduğumuz içeriğimiz bay ve bayan memurlarımız için ne zaman ve hangi şartlar sağlandığında emekli olabileceğine değindik. Yararlı olması dileğiyle.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ