Web sitemize hoşgeldiniz.

Biceps Tendinopatisi Nedir?, biceps tendon ağrısı

Biceps Tendinopatisi omzun ön kısmında ağrı oluşturan bir sakatlıktır. Biceps tendon ağrısı omzun ön tarafında kendisini hissettirir. Tendinit kolun sakatlanması ve kolu zorlayan hareketlerin yapılması sonucunda görülür. Tendinit rahatsızlığının en sık rastlana belirtileri aşağıdaki gibidir;

  • Kolu ve omzu hareket ettirirken sıkıntı yaşanır.
  • Omzun ön kısmında oluşan ağrı gün içerisinde normal seyrederken geceleri şiddetlenmeye başlar.
  • Tendiniti olan hastalarda ödem oluşur.
  • Hasar gören tendon ani bir hareket sonrasına kopabilir. Bu kopma sırasında bir ses gelir ve kendisini ödem, ağrı, morarma şeklinde belli eder.

Biceps Tendinit Tedavisi

Bu sakatlanmanın tedavisi için bir uzmana başvurmak şarttır. Biceps Tendinit şikayetiyle hastaneye başvuran kişilerin şikayetleri dinlenir ve onlara bir tedavi programı hazırlanır. Eğer hasta gördüğü tedavilerden sonra bile bir iyileşme belirtisi göstermiyorsa o zaman cerrahi işlem ile sakatlık yaşayan kola müdahale edilir. Bir uzman planlamasıyla gerçekleştirdiğiniz Bisipital Tendinit Egzersizleri daha hızlı iyileşmenizi sağlar. Ancak bu hareketleri tek başınıza yapmamanız gerekir mutlaka bir uzmandan görüş alarak egzersiz programı oluşturarak bu tedavileri gerçekleştirmeniz gerekir.  Egzersizlere başlamadan önce yapmanız gereken birkaç şey vardır. Bunlar;

Omuzlarınızı sıcak suyla ıslatılmış bir bez yardımıyla ıslatın ya da sıcak bir banyo yapın

Egzersiz hareketlerinize başlarken ilk olarak kolay hareketler yapın. Zaman içerisinde omzunuzun durumuna göre hareketlerinizi zorlaştırın.

Bu egzersizleri yaparken ağrı hissetmeniz oldukça normal. Ancak yırtılır tarzda keskin ağrılar duyuyorsanız hemen egzersizi bırakarak doktorunuzla görüşün.

Omzunuzda oluşan ağrı için doktorunuzla görüşün bisipital tendinit tedavisi yapılan tüm dış müdahalelere rağmen düzelmiyorsa cerrahi müdahale gerektiren bir durum olabilir.

Biceps Yırtığı

Biceps yırtığı genel olarak sporcularda görülen bir sakatlıktır. Bu sakatlığa sahip olan kişilerin yırtığın oluştuğu bölgede şişlik gerçekleştiği gözlemlenir. Özellikle ağır kaldıran sporcularda görülen bu sakatlık zamanında tedavi edilmezse sporcu işini yapamayacak duruma gelir. Cerrahi işlem yani biceps tendon ameliyatı ile yırtılan kopan tendonu bağlanan kol yapılan egzersizler ile birlikte eski haline dönebilir. Ancak kol zamanında tedavi edilmezse daha sonra ne yapılırsa yapılsın kişide kalıcı hasara sebep olur.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ