Web sitemize hoşgeldiniz.

Burun Eti (Septum Deviasyonu) nedir?, Septum Deviasyonu (Deviasyon) Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

En çok tanınan adıyla deviasyon burun duvarının orta hat dışına çıkması, kayması sonucu oluşan bir burun tıkanıklığıdır. Burun eti olarak da bilinir. Septum Deviasyonu Zararları hayat kalitenizi etkileyerek kendisini gösterir. Burnunuzda oluşan kayma sebebiyle havanın geçeceği alan daralmıştır. Bu yüzden burundan aldığınız hava size yeterli gelmez. Septum deviasyonu doğuştan itibaren olabileceği gibi buruna alınan bir darbe veya burun kırığı sebebiyle de ortaya çıkabilir. Sepumlar bir tarafa doğru eğri dururlar. Bu yüzden eğri oldukları taraftan nefes almak güçleşir.

Septum Deviasyonu Belirtileri

Septum deviasyonu Nedir? Sorusu en sık sorulan sorular arasında yer alır. Septum deviasyonu olarak kişinin yaşam kalitesini etkileyen son derece can sıkıcı bir sorundur. Septum deviasyonu nefes almanızı etkiler. Bu yüzden gün içerisinde sıkıntı çekebilirsiniz. Septum deviasyonu kendisini şu şekilde belli eder;

  • Sürekli gerçekleşen ve tekrarlayan burun kanamaları
  • Horlama
  • Vücudun yüz bölgesinde yaşana ağrılar
  • Baş ağrısı, geniz akıntısı
  • Burnun bir veya iki tarafının da tıkalı olması
  • Kulakta su birikmesi, östaki borusunun tıkanması

Septum Deviasyonu Ameliyatı Nedir?

Deviasyon Ameliyatı kulak burun boğaz doktorları tarafından yarım saat ya da 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilen bir ameliyat türüdür. Septum Deviasyonu Ameliyatı Sonrası hastalar genel olarak çok büyük bir ağrı çekmezler.

Burun Deviasyon Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Septum Deviasyonu ismi verilen burun içi eğriliği birçok kişide meydana gelen ve kişinin yaşam koşullarını etkileyen bir durumdur. Eğer eğrilik hastaya rahatsızlık verecek derecede değilse bu eğriliğe cerrahi müdahale uygulamak son derece yersizdir. Ancak kişinin hayatını etkileyecek cinste bir eğrilik varsa bu eğrilik ufak bir ameliyat ile düzeltilebilir. Ameliyat dışında burundaki eğriliği düzeltebilecek başka bir tedavi yöntemi yoktur. Burun ameliyatı sonrası ilk gece başınızı yukarıda tutan bir yastık ile uyumak burnunuzda oluşacak ödem riskini en aza indirir. Bu yüzden ameliyat sonrası ilk iki gece bu şekilde uyuyabilirsiniz. Dişlerinizi fırçalarken nazik olmanız önemlidir. Çünkü sert bir şekilde diş fırçalamak burun tabanınızda hassasiyet oluşmasına neden olur.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ