Web sitemize hoşgeldiniz.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Kazandırmak

20 Haziran 2018

Çocuklarda tuvalet eğitimi oldukça önemlidir. Bir çocuğun tuvalet eğitimi alabilmesi için doğru zaman da olması gerekir. Doğru zaman kesinlikle bir ay ya da yaş ile belirtilemez çünkü her çocuğun doğru zaman farklıdır. Doğru tuvalet eğitimi alamayan bir çocuk için bu dönem oldukça sancılı geçmektedir. Çocuklara tuvalet eğitimi kazandırmak için seçilen zamanın yanlış olması ve tuvalet eğitimine hazırlıksız olunması bu durumu oldukça zorlaştıracaktır. Doğru zamanın yakalanması derken bunun en iyi belirleyicisi mutlak olarak anne ve babalardır. Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için doğru zamanının anlaşılabilmesi için çocuğunuzu iyi gözlemlemeniz gerekmektedir. Çocuğun hazır olduğunu anlamak için;

 • Yürümeye başlamış olmalıdır.
 • İstediklerini anlatabilecek kadar cümle kurabilmelidir.
 • Basit isteklerinizi kolaylıkla anlayarak yerine getirebilmelidir.
 • Altına yaptığı zaman oldukça rahatsız olmaya başladı ise çocuğunuz tuvalet eğitimi için hazır duruma gelmiştir.

Tuvalet Eğitimi İçin Dikkat Edilecek Ayrıntılar

 1. Çocuklara tuvalet eğitimi kazandırmak için ilk yapılması gereken çocuğunuzun belli aralıklar ile hatta tuvalet ihtiyacı olmazsa bile lazımlık veya tuvalete oturtulmalıdır.
 2. Tuvaletten korkan veya tuvaleti pis bir yer olduğu empoze edilmiş çocukların tuvalet eğitimi alması oldukça zor bir hal alır. Bu nedenle çocuğunuzun tuvalete girmesine kızmamalısınız ve bazen durduk yere şifonu çekmesine izin vermelisiniz.
 3. Çocuğunuzu iyi tanıyor olmanız sayesinde ne zaman tuvalet ihtiyacının geldiğini anlayabiliyorsanız işiniz daha kolay olacaktır. Bunu anlamakta güçlük çekiyorsanız yaklaşık 45 dakika ya da saatte bir tuvalete oturtmanız gerekir.
 4. Çocuğun lazımlığı kolay ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Çocuklara tuvalet eğitimi kazandırmak istiyorsanız lazımlık kolayca oturabileceği bir yerde olmalıdır. Zaman zaman herhangi bir gütmeniz olmadan kendisi de oturacaktır.
 5. Çocuğun üzerine kolay çıkarabileceği bir kıyafet giydirmeniz kendi tuvalet ihtiyacı geldiğinde de yalnız başına çıkarıp oturabilmelidir.
 6. Çocuklardan sürekli tuvalet ihtiyaçlarını tutmasını beklemek hata olur çünkü çocuklar tuvalet ihtiyaçlarını tutmaya alışık değildir. Bunun için çok hızlı bir şekilde tuvalete götürmeniz gerekir.
 7. Çocuğunuzun tuvalet eğitimini kısa sürede öğrenebilmesi veya öğrenememesi herhangi bir zeka belirtisi kesinlikle değildir.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ