Web sitemize hoşgeldiniz.

Dalış Hastalıkları-Hiperbarik Artralji, Yüksek Basınçla İlişkili Patolojilere Yaklaşım

Genellikle dalış sırasında ortaya çıkar ve eklemleri etkiler. Hastalık Vurgun gibi ölümcül değildir ancak dalış yapmanızdaki amaca engel olduğu için önemlidir. Kalça, el bileği, sırt ve dizlerde görülen bu rahatsızlığın iki tane ana belirtisi vardır. Bunlardan bir tanesi eklem ağrılarıdır. Ekrem ağrıları hareketlerinizi gerçekleştirirken size engel olur. Eklemlerinizde batma hissedersiniz. Hastalığın ikinci belirtisi ise eklemlerden gelen seslerdir. Eklemler şıkırtı ya da içinde kum varmış gibi sesler çıkartırlar. Dalgılar dalış sırasında bu sesleri yalnızca kendileri duyabilir ancak kuru ortamlarda yanındaki kişiler tarafından da duyulan bu eklem seslerinin herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Dalış sporu ile uğraşan kişilerde sıklıkla gözlemlenir. Serbest Dalış Eğitimi alınmadan dalış yapılmaması gerekir suyun altında yaşanabilecek olaylara hazırlıklı olmak ve paniklememek için dalış eğitimi alınması şarttır.

Serbest Dalışta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Serbest dalış en çok merak edilen ve uygulanmaya çalışılan aktivitelerden bir tanesidir. Ancak serbest dalış eğitimi almamış bir kişinin serbest dalış yapmaya çalışması son derece tehlikeli bir durumdur. Öncelikle herkes serbest dalış yapamaz. Çünkü serbest dalış yapmak için belirli bir eğitim sürecinden geçmeniz gerekir. Serbest dalış eğitimi sırasında en çok dikkat etmeniz gereken şeyler şu şekildedir;

  • Dalış işaretlerinin bilinmesi
  • Dalış derinliği
  • Dalış navigasyonu
  • Dalış süresi
  • Ve dalış eşi birlikteliğinin ne olduğu bilinmelidir.

Güvenli bir dalış gerçekleştirmek isteyen kişiler yanlarında daha tecrübeli olan dalış eşleri ile su altı dalışı yapabilirler. Dalış sırasında tecrübeli olan dalış alanının lideridir. Ne zaman çıkılacağına ve nereye gidileceğine o kara verir. Dalışta onun hareketlerini incelemek ve yaptıklarını yapmak işinize yarayacaktır. Serbest Dalış teknikleri için yanınızdaki partnerinizin neler yaptığını incelemelisiniz.

Serbest Dalış Tehlikeleri

Serbest dalış yapacak kişiler tecrübesizlerse yanlarında daha tecrübeli dalış eşleri ile birlikte su altına inmelidirler. Aksi taktirde su altında gerçekleşebilecek birçok dalıcı rahatsızlığıyla baş başa kalabilirler. Serbest dalış kuralları öğrenilmeden dalış işlemi gerçekleştirilmemelidir.

Dalış Yapmak İçin Yüzme Bilmek Gerekir Mi?

Serbest dalış yapmak için yüzme bilmek kesinlikle şarttır. İlk kez dalış yapmak isteyen kişilerin yanlarında mutlaka tecrübeli bir dalış partneri bulunmalıdır.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ