Web sitemize hoşgeldiniz.

Dengeli Ve Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır

16 Eylül 2018

Uzmanların açıklamalarına göre doğru beslenme için yaşın ve fiziksel özelliklerin göz önünde bulundurulması önemlidir. Ancak bu şekilde dengeli ve sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır sorularına yanıt verilebilir. Ancak tüm bu kriterler olmadan da vitamin ya da mineral değerleri temel alarak beslenme programlarından faydalanabilirsiniz. Örneğin başta besin grupları olarak;

  • Proteinlere bağlı beslenme programlarına yer verilmekte.
  • Karbonhidratlar, yağlar ve minerallerin de aynı şekilde göz önünde bulundurulması söz konusudur.
  • Vitaminler ve temel olarak suyun da beslenme listelerinden dengeli olarak sunulması önemlidir.

Protin Kaynağı Olan Yiyecekler

Dengeli ve sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır merak edenlere başta protein takviyeleri sunulmakta. Şöyle ki protein kaynağı olarak ifade edilen yumurta, hayati önem taşıyor. Bu anlamda haftada minimum 3 adet tüketilmesi gerektiğini göreceksiniz. Devamında ise süt gruplarından söz edilebilir. Süt grubu besinleri içerisinde bulunan kalsiyum ile de dengeli beslenme mümkün.

Ekmek ve tahılların da yine sağlıklı beslenmede göz önünde bulundurulması gereklidir. Bol lif kaynağı olan karbondihratlı yiyeceklerin tüketilmesinde fayda var. Buğday, çavdar ve pirinç içeriklerinin bu yüzden günde yaklaşık 6 porsiyon kadar tüketimine yer verilir.

Dengeli Beslenmede Sebze – Meyve

Kronik hastalıkların önüne geçmek için de sebze ile meyve yüketimlerine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda bağırsak sağlığını da korumak isteyenlerin dengeli beslenmede dikkate almaları önerilmekte. Dengeli ve sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır öğrenmek isteyenler öğünlerini temelde bu besin gruplarından oluşturmalıdır. Ve en az 3 öğün olacak şekilde beslenme programlarının tekrarlanması önerilir. Arkasından da şekerli olan yiyeceklerden uzak durmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Aynı şekilde aşırı tuz alımlarının da önüne geçmeniz gerekmekte. Yağ tercihlerinde ise zeytinyağı öncelikli tutulmalıdır. Gün içerisinde minimum 8 bardak su içmeniz gerektiği de uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Besinlerden ziyade sıvı yüketimleri de önem arz etmekte.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ