Web sitemize hoşgeldiniz.

Diyabet (Şeker) Hastalığı Nedir, Diyabet hastalığı nedir belirtileri nelerdir?

Hastalıklar genellikle herhangi bir virüs ve bakteri kaynaklı olurken, diyabet gibi rahatsızlıklar virüs veya bakteri kaynaklı olmaktan ziyade daha çok hormonal bir bozukluğun ürünü olarak ortaya çıkar. Diyabet hastalığından korunabilmek için çok fazla önlem alsanız dahi, eğer vücudunuzdaki insülin miktarı yeterli düzeye  gelmezse; şeker hastalığı devam edecektir. Normal şartlarda 80 ile 110 arasındaki şeker değeri normal olarak kabul edilir. Bunun üstü ve altı ise şeker hastalığı olarak tanımlanır. Vücut ihtiyaç duyduğu şekeri, belirli miktarda kendisi hücreler aracılığıyla alır. Ancak hücrelerin çok fazla şeker bombardımanına tutulması ile birlikte  hücreler içerisindeki yapılar çürümeye başlar şeker. Vücut içerisinde biriktiği zaman  o organda veya bölümde çürütme etkisi gösterir. Diyabet (şeker hastalığı) yüzyılın en büyük ve en yaygın hastalıklarından bir tanesi olarak görülür.

Şeker hastalığının belirtileri nelerdir ?

Birçok kişi şeker hastalığı ilerlemeyene kadar tam olarak şeker hastası olduğunu anlayamaz. Eğer vücudunuzdaki şeker miktarı çok ciddi oranlara ulaşırsa, kendisinde şeker hastalığı olduğunu anlamaya başlar. Şeker hastalığının tipik belirtileri ise daha çok ağızda kuruluk olması ve vücudun organlarında zamanla çürümelerin başlamasıdır. Şeker hastası olan kişilerde bilinç kaybına kadar çok ciddi belirtiler ortaya çıkabilir. En tehlikeli hastalıklardan bir tanesi olarak görülebilecek bir şeker hastalığının, şu an için kesin bir çözümü yoktur. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de daha çok insülin hormonu kaynaklı olması ve antibiyotik gibi ilaçlarla geçmiyor olmasıdır. Şeker hastalığı genellikle Tip 1 Tip 2 ve tipik olarak ayrılmaktadır.  Kimisi gençlerde, kimisi orta yaşlarda, kimisi ise daha ileri yaşlarda görülür. Ayrıca bazılarında gizli şeker gibi hastalıklar da mevcut olabilir.

Şeker hastalığını önlemek için ne tür tedbirler alınabilir ?

Henüz tam olarak tedavisinin olmaması nedeniyle şeker hastalığı son derece tehlikeli bir rahatsızlıktır. Bu nedenle her ne olursa olsun mutlaka şeker hastalığına yakalanmadan bunun önlemlerini almanız gerekiyor. Aksi takdirde şeker hastalığına yakalandıktan sonra her ne kadar önlem alsanız dahi, yine de çoğu zaman vücuda pek etkisi olmadığını görebilirsiniz. Diyabet hastalığını önlemek için tuz ve şeker gibi gıdalardan uzak durmakla birlikte, günlük olarak sporunuzu da yapmalısınız.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ