Web sitemize hoşgeldiniz.

Drone Uçuşuna Yasak Bölgeler Nereleridir?

6 Ağustos 2018

İnsansız hava aracı olarak tarif edebileceğimiz dronelar, iş ya da hobi amaçlı olarak kullanılabiliyor. Hayatımıza girdiği günden beri kullanılırlığını arttıran dronelar milenyum çağının birer oyuncağı olmuştur. Drone uçuşuna yasak bölgeler nereleridir, drone nasıl uçurulur, hangi alanlarda drone kullanılır gibi soruların cevaplarını bilmeniz gerekir.

Her ne kadar birbirinden güzel hava görüntüleri alabilecek olsanız da dronu kötü niyetli kullanmak isteyen kişiler de bulunmaktadır. Hem bu nedenle hem de güvenlik ihlali nedeniyle ülkemizde drone kullanımına ilişkin bazı yasaklar getirilmiştir. Bunlardan biri de yasaklı bölgelerin belirlenmesidir.

Drone Kullanımının Yasak Olduğu İller Hangileridir?

Ülkemizde drone kullanımının tamamen yasak olduğu iller vardır. Güncel olarak 14 ilimizde yasak olan drone kullanımıyla ilgili her geçen gün yeni bir karar çıkabiliyor. İdari tedbir olarak açıklanan bu yasakların kalkmasını bekleyen çok sayıda insan bulunuyor. Drone kullanımının yasak olduğu iller şunlardır:

  • Tekirdağ, Bursa, Balıkesir, Antalya, Bolu, Kocaeli, Elazığ, Adana ve Gaziantep idari tedbir olarak yasak koyulan iller arasında geliyor.
  • Osmaniye’de sadece yasal yerler haricinde izinsiz uçurmanın yasak olduğu açıklanmıştır.
  • Diyarbakır ve Tunceli illeri de terör olayları nedeniyle drone kullanmayı yasaklayan şehirler arasındadır.
  • Erzurum ilinde de havalimanı çevresinde ve 15 km çapında uçuşlar yasaktır.

Droneların Kullanım Alanları Nerelerdir?

Dronelar eğlence amaçlı olarak tv programlarına ve konser, etkinlik gibi alanlarda hava çekimi için kullanılır. Droneların bir diğer kullanım alanı tarımsal faaliyetleri kontrol etmektir. Ayrıca seyahatlerde sıklıkla kullanabileceğiniz dronelar tanıtım filmlerinde görüntü almak için de kullanılır. Şehirlerin kuşbakışı görüntülerini çekebileceğiniz dronelar hastane, otel, restoran gibi işletmelerin tanıtım filmlerinde de kullanılır. Çok sayıda amaç için kullanılan dronelar size harika görüntüler verecektir.

Drone Kullanırken Bunlara Dikkat Etmeniz Gerekir

Drone uçuşuna yasak bölgeler nereleridir sorusu için dikkat etmeniz gerekenlerden biri de kullanırken özen göstermeniz gereken kurallardır. Drone uçurmadan önce kullanım kılavuzunu mutlaka okumanız gerekir. Pilinin % 100 dolu olmasına da özen göstermelisiniz. Ayrıca droneların fiziksel olarak bir probleminin olmadığına bakmalı, hava şartlarını da kontrol etmelisiniz.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ