Web sitemize hoşgeldiniz.

Emekli Olduktan Sonra Ne kadar Emekli Maaşı Alırım?

19 Ağustos 2018

Emekli olduktan sonra ne kadar emekli maaşı alırım?” sorusunu her çalışan vatandaş en az bir kere sormuştur. Bu merak edilen sorunun tek bir cevabı yok. Çünkü aldığınız maaş miktarının, tıpkı emekli olacağınız zaman gibi birçok etmenle ilgisi var.

Şimdi de, emekli olduktan sonra ne kadar emekli maaşı alacağınız ve bu maaşın hesaplanmasında nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında detaylı bilgiler edinelim.

Emekli Olduktan Sonraki Emekli Maaşı Neye Göre Belirlenir?

Emekli olduktan sonra alacağınız emekli maaş için birçok değişken bulunmakta. Bunlardan bazıları çalışma süreniz ve çalışma süresince ödenen prim miktarı. Bu noktada, çalışma süreci boyunca yüksek primler ödeyen çalışanlar, emekli olduktan sonra daha yüksek emekli maaşı sahibi olabilirler. Çalışma süreniz de en az prim miktarı kadar önem taşıyan bir kriterdir. Çalışma süreniz, diğer çalışanlara oranla daha fazlaysa, yine emekli olunca daha yüksek maaşların sahibi olabilirsiniz.

Emekli maaşınızı sorgulatmadan önce bu bilgilere sahip olmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey e- Devlet sistemine giriş yapmaktır. E- Devlet sitesine giriş yaptığınız takdirde, emekliliğinize dair tüm detaylı bilgilere anında erişebilirsiniz. Bu bilgileri edindikten sonra da geriye, bilgilerinizi sorgulatarak emekli olduktan sonra ne kadar emekli maaşı alacağınızı sorgulatmak kalıyor.

Şimdi ise, emekli olduktan sonra alacağınız emekli maaşını nasıl hesaplayacağınızı öğrenelim.

Emekli Olduktan Sonra Alacağınız Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli olduktan sonra alacağınız emekli maaşını hesaplamanın çok kolay ve güvenilir bir yolu var. Yani, bu işlem için uzun uzun kendi kendinize hesaplamalar yaparak vakit kaybetmenize gerek yok. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu bu hesaplamayı sizin için kolaylıkla yapıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sayfasına giriş yaparak emekliliğinizle ilgili hesaplamaları yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, siteye giriş yaptıktan sonra, Emekli Maaşı Hesaplama sayfasına girerek karşınıza çıkan formu doldurmak.

Formda, çalışma hayatınıza dair bazı bilgilerin girilmesi isteniyor. E- Devlet’ten öğrendiğiniz bu bilgileri sisteme girip formu onayladıktan çok kısa bir süre sonra da, emekli olduktan sonra alacağınız maaşı öğrenmiş oluyorsunuz.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ