Web sitemize hoşgeldiniz.

ESC Nedir ve Ne İşe Yarar?

10 Ağustos 2018

ESC için başta yabancı açılımının Eletronic Speed Controller olduğunu belirtmek gerek. Hemen arkasından ülkemizde ki kullanıcılar için Elektronik Hız Kontrol ünitesi olarak açıklamalarına yer verilmiştir. ESC nedir ve ne işe yarar merak edenler ise direk isminden yola çıkabilir. Nitekim motor hızına ve arttırmaya yönelik işlem gören üniteler olarak ifade ediliyor.Elektrikli RC açarların hepsinde ESC bulunmakta. Nitekim kullanılması da zorunlu olan ünitelerden bir tanesi olduğu açıktır. ESC akım değerlerine yönelik RC araçların türleri göz önünde bulundurulur. Öyle ki fırçalı ile fırçasız olanlar için ayrı ayrı akım değerlerine yer verilmekte. Boyutları da farklılık gösterdiği için ESC kullanımlarının motor tiplerine göre sunulması söz konusudur.

ESC Motora Nasıl Etki Ediyor?

Ne işe yarar konusunda motora etkilerinden söz etmek gerek. Örneğin başta ESC’lerin pilden enerji aldıkları görülmekte. Bu enerji ile beraber gaz kanalına geçilmekte. Alıcıların sinyalleri çerçevesinde ise motorun hareket etmesi sağlanır. Yani piller, gaz kanalları ve alıcı sinyalleri ile doğru orantıda olacak şekilde motorun çalışmasına etki etmekte.

Fırçalı olanların ESC adına 2 uca sahip olduğu biliniyor. İki uçtan bağlantılı olduğu için ESC tiplerinin daha basit olduklarını da baştan belirtmek gerek. Burada uçların doğru şekilde bağlanması önemlidir. Aksi taktirde belirli bir süre sonra ESC üzerinden hasarlar meydana gelecektir. Bunun için ters yönde olacak şekilde uçların bağlantılarına geçmeniz önerilmekte.

ESC Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

ESC nedir ve ne işe yarar öğrendikten sonra tercihlerde bulunmanız daha doğru olacaktır. Şöyle ki pil ve motor özelliklerini temel alarak seçim yapmanız gerekmekte. Uyum içerisinde olan bu seçenekler sayesinde araçların kontrollü çalışması mümkün olmakta. Akımı büyük olan ESC tercihlerinde motorun da güçlü olması gerekmekte.

Sadece motor değil pil değerlerine de dikkat etmenizde fayda var. Pillerin daha çok C değerine göz atarak seçim yapmanız önerilir. Örneğin yine yüksek motor ile ESC akımına sahip olan araçlar için C değeri yüksek olan pil tercihlerinde bulunmak gerek. Aksi durumlarda pilin gerekli akımı sağlamaması ve günden güne şişmesi gibi sorunlar baş gösterir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ