Web sitemize hoşgeldiniz.

Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Gayrimenkul sahibi olmak herkes için çok önemlidir. Özellikle Türk halkı mülk edinmeyi çok sever. Gayrimenkul sahibi olmak küçük yatırımcılar için, kendini güvence altına almak demektir. Çünkü çoğu insan gelirini toplayıp kendilerini sıkıntıya sokarak mülk sahibi olurlar. Fakat mülk sahibi olurken dikkatli hareket etmek gerekir. Bu yüzden, gayrimenkul almanın püf noktalarını bilmemiz önemlidir. Gayrimenkul sahibi olduğumuz da sadece kendimizi değil, gelecek nesillerimizi de düşünürüz. Bu sebeple önümüzdeki yılların hesabını şimdiden yaparız. Gayrimenkul almak için uygun zamanı seçmekte önümüzdeki yıllara yapacağımız yatırımlar için önemlidir.

Gayrimenkul Alırken Dikkat Etmemiz Maddeler

 1. Alacağınız gayrimenkulün Belediye’den dosyasını çıkartın. Daha önce herhangi bir yıkım emri gibi sorunların olup olmadığını araştırın.
 2. Satıcı sıfatındaki kişinin yerin maiki olup olmadığını araştırın. Tapu dairesine giderek, yerin kimin adına kayıtlı olduğunu öğrenin.
 3. Malın değerini azaltacak haciz veya ipotek olabilir. Bunları tapu dairesinde tapu görevlilerine sorarak öğrenebilirsiniz.
 4. Kat irtifaklı yat mülkiyetli bir gayrimenkul alacak iseniz, yönetim planı incelenmelidir.
 5. Gayrimenkul alırken satış resmi senedinin arkasına alıcı imza atar. Bu sebeple bütün hükümlülük alıcının olur. Bu yüzden yönetim planını tamamıyla incelemelisiniz.
 6. Tapu bilgilerine ulaşamadığınız taktirde satıcıdan yeni tarihli tapu örneği isteyiniz.
 7. Sahip olmak istediğiniz gayrimenkul işyeri veya konut ise; belediye veya tapu sicil müdürlüğüne gitmelisiniz. Kesinlikle inşaat projesini inceleyin. Herhangi bir cezası varsa yıkım olabilir.
 8. Alıcı ve satıcı arasında satış protokolü imzalanarak alıcı satıcıya bir kaparo verir. Fakat kaparo satış bedelinin %5’ini geçmemelidir.
 9. Gayrimenkul bina veya kat ise iskan ruhsatı olmalıdır. Aksi takdirde gayrimenkulü iskan ruhsatsız aldığınızda size gider olarak geri döner.
 10. Kadastroya giderek alacağınız gayrimenkulün çevresine ne tür inşaatlar yapılacağını öğrenebilirsiniz.
 11. Satış protokolünde gayrimenkule ait açık adres belirtilmelidir.
 12. Satış protokolünde tapu masraflarını hangi tarafın ödeyeceğini belirtin.
 13. Satış günü gelmeden tüm masrafların kimin ödeyeceğine karar vermek gerekir.
 14. Satış bittikten sonra, satıcıya ulaşabileceğiniz adres veya telefon numarası alıcıda olmalıdır.

 

 

 

 

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ