Web sitemize hoşgeldiniz.

Gazete Makalesi Nedir?

Gazete makalesi, bir gerçeği açıklamak, bir konu ile ilgili görüş ve düşünceler öne sürmek ya da bir tezi savunmak, desteklemek amacıyla yazılan makalelere denir.

Bir ”gazete makalesi” yazılırken bilimsel verilerden yararlanılır. Örneğin ekonomik bir kötü gidişattan bahseden bir makalenin, o dönemdeki cari açığı gösteren tabloyu kendine kaynak edinmesi gerekir. Bu şekilde doğru veriler kullanılarak yazılan bir gazete makalesi, insanları bilgilendirici ve onların ufuklarını aydınlatıcı olabilir.

Gazete Makalesinin Özellikleri

İnsanlara açıklayıcı ve doğru bilgiyi sunmayı amaç edinen bir gazete makalesinin, sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • *İnsanlara gerçek ve doğru bilgiyi veriyor olmalıdır.
  • *Yazım dili yalın ve anlaşılır olmalıdır.
  • *Bir konu ile ilgili görüş belirtiyor olmalıdır.
  • *Makaleye doğru bilgi ve belgeler kaynaklık etmelidir.
  • *Makale konusu anlatılırken, açıklayıcı bir üslup kullanılmalıdır.
  • *Gazete makalesi, gündemi belirler.

Bir gazete makalesi, genel itibariyle güncel konuları ele alıp, inceleyen, insanlara konu ile ilgili bilgi veren yazılardır. Gazete yazarları, bu güncel konular ile ilgili kendi görüşlerini sunarlar. Örneğin o dönem ülkede önemli bir olay gerçekleşmişse, makale yazarlarının hepsi bu konu hakkında kendi düşünce ve yorumlarını yazılarına aktarırlar. Her gazete yazarı, kendi üslubuna uygun bir düşünceyi kalemine yansıtır. Böylece yazarın kendi düşüncesine göre, makalenin içeriği değişiklik göstermektedir.

Gazete Makalesinin Gündem Belirleme Özelliği

Bir gazete, yazılan makalenin çarpıcı olmasına göre, gündemi de belirleyebilir. Gazetenin başyazarı, gazetenin baş makalesini yazar. Bu baş makale, dönemin en güncel konusunu yansıtır ve bu nedenle gündem belirleme özelliğine de sahiptir. Bu baş makalenin, konu ile ilgili en doğru bilgiyi yansıtıyor olması gerekmektedir. Bu makale başlığı öyle göz alıcı ve çarpıcı olmalıdır ki, bu makalenin başlığını okuyan bir kişi, merak edip, yazının tamamını okuma isteği duymalıdır.

Gazete makalesi okurları, kendi düşüncesine en yakın yazarların yazdığı makaleleri okuma gereksinimi duyarlar. Çünkü bu şekilde kendisi ile makale yazarı arasında, manevi bir bağ kurmuş olur. Okur bu gazete makalesinde kendi düşünce ve yorumlarının yansımasını görmekten memnun olur. Bu nedenle böyle bir yansımayı, hiç kaçırmadan her gün takip eder. Bu sıkı takip sonucu, okuyucu gündemi belirleyen konulardan haberdar olur ve zamanın gerisinde kalmaz.

Gazete makalesinin insanlar üzerindeki en etkili yanı, onları güncel konular doğrultusunda bilgilendirmesi ve bilinçlendirmesidir. Bu şekilde daha kültürlü ve aydınlık insanlardan oluşan medeni bir toplum haline gelinir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ