Web sitemize hoşgeldiniz.

Gebeliğin İşaretleri Nelerdir?

Gebeliğin erken belirtileri gerçekten değişebilir, bu nedenle her zaman hamile olabileceği bir şüphe üzerine dayalıdır. Ancak hamile ya da hamile olup olmadığını söylemek bazı durumlarda zor olmayabilir. Birçok kadın ilk hamileliğinde hamile olduğunu fark etmez ve onlar adet düzensizlikleri ya da sadece kendi döngüleri takip eder. Takipte bulunmazsa uzunca bir süre farkında olmayabilir. Derece olarak gebelik belirtilerinde hamile olduğunu tam olarak belirtiler ortaya koyarsa kişi bunu hissedebilir.  Bu ilk döneme cevapsız dönem denir.

Tabii ki bir cevapsız dönem gebeliğin erken belirtilerinden birini işaretlemek için bir yol da sunabilir ama yine tüm insanlar bunu fark etmeyebilir. Bu konularda, bir kadın hamile değilse bile yaklaşık altı ila on iki gün adet dönemi gecikebilir. Aynı zamanda hamileyken de adet olunabilir. Buna İmplantasyon kanaması denilir. Bu alışılmadık hafif bir süre gibi görünebilir ve bazı kramplar eşlik edebilir. Bu belirti ile pek çok kadın birkaç ay hamile olduğunu fark etmez.

Şişmiş Göğüsler

Gebeliğin işaretlerinden biri de şişmiş göğüslerdir. Yine, premenstrüelden ziyade gebelik işareti olarak bunu yorumlayan çok sayıda kadın vardır. Bunun netlik göstergesi için meme çevresinde cilt areolasında bir koyulaşma olabilir. Kadın genital bölgesinde de normalden daha koyu renkli görünebilir.

Bulantı Sorunu

Tüm kadınların yemeden önce sabah bulantıları, yorgunluk hissi veya baş dönmesi hissi olursa gebeliğin erken belirtileri baş gösterebilir. En önemlisi ise bulantı sayılabilir. Ne yazık ki bunların hepsi grip gibidir ya da sadece aç olmak gibi diğer şeyler için de ortaya çıkabilir. Bulantı kadınların pek çoğunda yiyeceklerin itici olduğunu öngörür veya bazı güçlü tatma ya da çok aromatik gıdalar tat olduğunu söyler. Aynı zamanda önceden alınmayan farklı kokuları bulmak, yemek için erken istek gibi belirtiler sıra dışı değildir.

Sık İdrara Çıkma

Sık idrara çıkma, erken gebelik belirtilerinden biri olabilir, ama aynı zamanda mesane enfeksiyonuna işaret edebilir. Gebeliğin işaretleri konusunda bazı ek işaretler, sırt ağrısı, baş ağrısı ve duygu durum değişiklikleri baş gösterebilir. Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde bu belirtilerin hepsi karşılaşabilirsiniz ya da hiçbiri ile karşılaşmazsınız.

Gebelik Testi

Son adet döneminden beri yaklaşık dört hafta olmuş ise, özellikle gebeliğin potansiyel göstergesini olarak yaşıyor olabilirsiniz, gebeliğin herhangi bir erken belirtilerini alıp en azından evde gebelik testi gerçekleştirmek için iyi bir fikirdir. Gebelik testleri giderek daha doğru çalışır.  Yeni bebek için önemli fayda sağlamak için erken doğum öncesi bakıma daha fazla özen göstermeniz gerekir.

Kan Testi

Gebeliğin işaretleri oluştuktan sonra eğer emin değilseniz, bir doktor veya klinikte gebelik testleri gerçekleştirebilir ve kan testleri ile çok daha net sonuca ulaşabilirsiniz. Gebeliğin herhangi diğer işaretlerini tam olarak almak için daha pozitif kan veya idrar testi en iyi ilk göstergeniz olacaktır. Eğer bu belirtilerin çoğu yaşıyor gibiyseniz ve bir pozitif testiniz yoksa sağlık koşulları ekarte etmek için doktorunuza danışmayı düşünmelisiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ