Web sitemize hoşgeldiniz.

Göz Nezlesi (konjuktivit), Belirtileri ve Tedavisi

Bazı rahatsızlıklar hastalık olarak belirtilirken, bazıları da daha çok enfeksiyon şeklinde de belirtilebilir. Ancak göz nezlesi gibi hastalıklar, bunlardan tamamen farklıdır. Göz nezlesi rahatsızlığı daha çok saman nezlesi olarak da bilinir ve alerjik fonksiyonlar sonucunda ortaya çıkan bazı mevsimlerde bitkilerin çeşitli polenler salgılaması ile birlikte bunlar havada uçuşmaya başlar. Havada uçuşan bu polenler, vücutta çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olur ve bu da göz nezlesi yaratır. Göz nezlesinin birden fazla nedeni olduğu için, bu yalnızca bir tanesidir. Göz nezlesi probleminin sebepleri genellikle alerjik reaksiyonların farklı kombinasyonlarıdır. Kimisinde özellikle de burundan aldığı bazı materyallere karşı aşırı hassasiyeti olabilir. Bu da göz nezlesine neden olan bir diğer faktördür. Göz nezlesi genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkar.

Göze nezlesinin belirtileri nelerdir ?

Bu rahatsızlığa sahip olan bir kişiyi hemen tanıyabilirsiniz. Normal Grip ve nezle hastalıklarında gözler her ne kadar yaşarsa bile, bu ciddi bir etki yaratmaz. Ancak göz nezlesi hastalığında gözler aşırı derecede yaşarmaya başlar ve bu damlalar burundan bile çıkabilir. Göz nezlesi olduğunda hayat neredeyse durma noktasına gelebilir. Gözlerin aşırı derecede yaşarması ise hastaların adeta hiçbir yere kıpırdamadan hayatlarına devam etmelerine neden olur. Göz nezlesinin bir diğer en önemli nedenlerinden bir tanesi de genetik faktörlerdir. Eğer alenizde veya yakın çevrenizde bu rahatsızlık varsa muhtemelen sizde de böyle bir hastalık ortaya çıkabilir. Göz nezlesi rahatsızlığı ile ilgili net bir tanı istiyorsanız, hastanelerde alerji reaksiyon testi yapabilirsiniz.

Göz nezlesi hastalığının tedavisi var mı ?

Gözde nezlesi daha çok sizlerin alerji olduğu bir materyale karşı gerçekleştiği için  tedavisi biraz farklı yapılmaktadır. Sıradan yöntemleri denemeyiniz pek de işe yaramaz. Göz nezlesi olan birisinin bu rahatsızlığın geçmesi genellikle; 2 ila 1 hafta içerisinde gerçekleşir. Göz nezlesi rahatsızlığında kimileri haplı tedavi uygularken kimisi de doğal yöntemlerle bunun geçmesini bekleyebilir. Göz nezlesinin en önemli tedavilerinden bir tanesi de bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin bol miktarda acı tüketmesi ile gerçekleşebilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ