Web sitemize hoşgeldiniz.

Güneş Koruyucu Kremler Kanser Nedeni mi?

21 Eylül 2018

Yaz aylarında tatile giden ve güneşlenen kişilerin en çok kullandığı ürünlerin başında güneş kremi gelir. Sağlıklı bir şekilde bronzlaşmanın en önemli yolu, güneş koruyucu kremler kullanmaktadır. Ancak bu ürün ile alakalı olarak birçok farklı iddia gündeme gelmekte. Özellikle kremin etkilerine dair Güneş Koruyucu Kremler Kanser Yapar Mı gibi bir soru soruluyor. Bu konu hakkında yapılmış olan araştırmalar mevcut.

Kanserden Korunmak İçin Ne Zaman Güneşlenmek Gerekiyor?

Güneş kremleri tatil zamanlarında en çok işe yarayan ürünlerin başında gelmektedir. Ancak mevcut ürünün son derece doğru bir biçimde kullanılması gerekir. Bu noktada güneşlenme süresi önemlidir. Dikkat edilmesi gereken hususlar ise şöyledir;

  • Yaz mevsimi geldiği zaman güneşlenmek için iki farklı zaman dilimini tercih etmek mantıklıdır.
  • Bunlardan birisi sabah 9 ile 11 arasıdır.
  • Bunun yanı sıra 16’dan sonra güneşlenmek de zararsız olarak kabul edilir.
  • Açık tenli olanların ilk iki gün içinde 10 dakika güneşlenmesi kafidir. Daha sonra bu süre 20 dakikaya çıkmalıdır.
  • Esmerler için ise ilk iki gün boyunca 20 dakika güneşlenme şarttır. Bunu 40 dakikaya sonraki günlerde çıkarabilirsiniz.

Bu yöntemler sayesinde güneşin olumsuz etkilerinden kurtulmak çok zor bir işlem olmayacaktır. Güneş Koruyucu Kremler Kanser Yapar Mı sorusu bu noktada değerlendirilebilir.

Kanser Riski Söz Konusu

Güneş kremlerinin kanser yapıp yapmadığı çok tartışılır. Bu noktada bazı kremlerin kanser riski taşıdığını söyleyebiliriz. Çünkü içine yüksek koruyucu olarak tanımlanan faktörün bulunduğu kremlerde, D vitamini sentezlenmesi çok sık bir biçimde ortaya çıkmaz. D vitamini sentezlenmesi, vücut için gerekli bir süreçtir. Güneş kremi ise bunu engellemektedir. Bu yüzden ortaya bazı kanser vakaları çıkabilir. Bunların başında ise kolon kanseri gelir. Bundan dolayı kanser olasılığı prostat bölgesinde de görülebilmektedir.

Güneş koruyucu kremler kanser yapar mı konusu bu noktada değerlendirilebilir. Bazı ürünlerin kansere yol açtığı, birçok farklı bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır. Bundan dolayı çok dikkatli olmak ve kanser yapmayan ürünlerden seçmek gerekiyor.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ