Web sitemize hoşgeldiniz.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır ?, Gebelik testi ne zaman yapılmalı?

Gebelik süreci daha ilk başından itibaren oldukça kontrollü bir şekilde yürütmeniz gereken bir süreçtir. Eğer bu süreci çok dikkatli bir şekilde yürütmez ve bebeğin  henüz var olmadığını bilmeden düşük yaparsanız, bu sizlerin sağlığına da ciddi oranlarda zarar verebilir. Bilinçli kullanıcılar genellikle hamilelik testi ne zaman yapılır tarzı soruları sıklıkla sorarlar. Eğer herhangi bir ilişki sonrasında hamile olduğunuzdan tam olarak emin değilseniz ancak bazı belirtileri taşıyorsanız, mutlaka gebelik testi yaptırmanız gerekiyor. Gebelik testi ise daha çok HCG hormonu ile bağlantılı bir testir. Eğer  hamilelik sonrası 4 gün geçmiş bir döllenmiş bir yumurtaya sahipseniz, bu hormon salgılanır ve böylece gebelik testi yaptığınızda sonuç pozitif olarak görülür.

Hamilelik testi için herhangi bir süre sınırı var mı ?

Birçok kişi hamile olduğunu oldukça geç bir zamanda öğrenir ve bu da çocuğun sağlığı için ciddi bir risk teşkil eder. HCG hormonu, bebek döllendikten sonra yaklaşık olarak 15 gün içerisinde salgılamaya başlar. Eğer bu 15 günlük süre içerisinde hamilelik testi yaparsanız sonucunuz negatif çıkabilir ancak 15 gün ve sonrasında bunu yaparsanız büyük bir ihtimalle sonuçlar doğru çıkacaktır. Araştırmalara göre gebelik testinde en doğru sonucu almak için sizlerin adet döneminden sonraki en az iki haftayı beklemesi gerekir. Hamilelik testi ne zaman yapılır sorusu bu tarz konularda çok fazla bilgisi olmayan kişiler tarafından sıkça sorulur. Ayrıca tüm bunlara ek olarak gebelik testinin iki şekilde yapıldığını söylemek mümkündür.

İdrar testi ile yapılan gebelik testinde idrar Kandaki HCG hormonu, kan testi ile yapılan gebelik testinde ise HCG hormonu kan içerisinde aranır. Peki hamilelik testi ne zaman yapılır ?

Adet gecikmesine rağmen testler negatif görünüyorsa

Eğer adetinizin geçmesine rağmen yaptırmış olduğunuz testler negatif olarak görünüyorsa; yüksek bir ihtimalle hamile değilsiniz. Ancak bazı durumlarda gebelik bir miktar daha geç görülebilir. Bu nedenle adetiniz tekrardan olana kadar mutlaka bu gebelik testlerini düzenli aralıklarla tekrar etmeniz, hem sizin hem de eğer varsa bebeğiniz açısından büyük bir öneme sahiptir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ