Web sitemize hoşgeldiniz.

İç Mimari

Estetik kavramını ön plana çıkararak güzel sanatlar çerçevesinde mimari yapının özel tasarımlar aracılığı desteklendiği meslek dalına iç mimari denir. İç mimari mekânın kurgulandığı biçimde özgünlüğünü kavramasını destekler. Yüzeyleri değerlendirerek kullanıcının istekleri doğrultusunda hareket eden iç mimarlar yapı sistemlerini kontrollü bir şekilde düzene almaktadır. Isıtma, konfor ve ergonomi kavramlarını ön plana çıkaran iç mimari yaşam kalitesini yükselterek birinci sınıf kalitede işler çıkarmayı ön görmektedir.

Farklı tasarımlar aracılığı ile özgünlüğü kavrayan iç mimari fiziksel çevre kontrolü aşamasını da desteklemektedir. İç mimari süresinde en önemli unsur karar verme ve uygulamaların bitimine doğru aşamaları izleyebilmektedir. Kontrol edilen veriler aracılığı ile doğru mobilya seçimi gerçekleştirilmelidir. Özgünlük anlayışını ön plana çıkaracak iç mimari detayların kontrolünü birinci sıraya almalıdır. Kullanılan biçimleri saptayan iç mimarlar daha sonraki aşamalarda verilerin en doğru şekilde planlanmasını sağlamaktadır. Yapının güçlü potansiyele sahip tasarımcılar tarafından desteklenme süresi de mimari ederin daha marjinal bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır. Yapıların iç mekânını düzenleyerek farklı bir platformda değerlendiren iç mimarlar genellikle çözüm olanaklarını mekânın tasarımına göre değiştirmektedir.

Eski işlevini geride bırakarak farklı unsurlar aracılığı ile mekanı baştan yaratan iç mimari mobilya saptamasını gerçekleştirerek restorasyon işlemini uygulamaya alır. Birinci sınıf kalitede işlemler yapan İç mimari işlemini uygulamaya alan iç mimarlar genellikle işlevsel özelliğe sahip olan kişiler olmalıdır. Belirli sorunları araştırarak en doğru cevaplar aracılığı ile yanıtlayan iç mimari aynı zamanda tasarım analiz sürecini de gerçekleştirmektedir. İç mekâna uygun parçaları uygunluk kavramı adı atında ön plana çıkarmayı başaran iç mimari şantiye denetimi altında çalışmaktadır. Mekânların yaşanabilir hale gelmesini sağlayan iç mimari aynı zamanda estetik düzeyini geliştirerek ön plana çıkmaktadır. Sosyopolitik felsefesi ile iç mimari düzeyini farklı kılan iç mimarlar yapısal faktöre göre planlama yapmaktadır. Renkler ve kumaşlar aracılığı ile ortamın baştan yaratılmasını sağlayan iç mimarlar aynı zamanda hizmet sektörünü biçimlendirerek sağlıklı bir alt yapı oluşturmasını sağlamaktadır. Büyük bir hayal gücü ve estetik yargılar aracılığı ile desteklenen iç mimari ile sizlerde mekânınızın baştan yaratılmasını sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ