Web sitemize hoşgeldiniz.

Kart Aidatı Nedir?

Türkiye’de milyonlarca kişinin mağdur olduğu ve şikâyetçi olduğu bir konudur kart aidatı. Peki, nedir kart aidatı? Kısaca bankaların kişilere verdiği kredi kartlarının kullanımı karşılığında her yıl belirli bir miktarda aldığı ücret ”kart aidatı nedir?” sorusunun cevabıdır. Kim bu kart aidatını ödemek ister ki? Hele bir de bu kişi kredi kartı ücretini düzenli olarak ödüyorsa.

Her yıl binlerce kişi alınan bu aidatların iadesi için bankalara başvuruyor ve büyük çoğunluğu banka tarafından reddediliyor. Bunun için hukuk mücadelesine başvuran kişiler her ilçede bulunan tüketici hakem heyetine başvurmakta böylelikle sadece o yılki kart aidatı ücretini almakla kalmıyor geriye dönük 10 yıla kadar olan kart aidatı ücretlerini de alabiliyor. Tüketicinin bilinçlenmesi ile birlikte her yıl tüketici hakem heyetine başvuru sayısı artmakta bu yönde oluşan dosya sayısı oldukça çok artmaktadır. Üstelik bu durum kredi kartı aidatlarının iade talebiyle kısıtlı kalmayıp kredi kullananların da dosya masrafı adı altında alınan ek ücretlerin iadesi de istenebilmektedir.

Kişi Başına Alınan Kart Aidat Ücreti Ne Kadar ve Yaklaşık Kaç Kişiden Alınıyor?

Kart aidatı nedir? sorusunun cevabını arayan müşteriler sıkıntılıdırlar ve ülkemizde binlerce hatta milyonlarca kişi bu yönde mağdur edilmekte bu yönde şikâyetler ise her geçen gün artmaktadır. 2014 yılı verilerine göre Türkiye’de kredi kartı kullanan kişilerin sayısı 68 milyonu geçmiş ve kişi başı ortalama alındığında ödenen kredi kartı aidat ücreti 200 lirayı bulmuştur. Bankalar 2012’de 23,5 milyar liralık karın yaklaşık 4 milyar lirasını kredi kartı aidatından sağlamıştır. Düşünüldüğünde bu hiç de azımsanacak bir rakam değil ve kişilerin mağduriyetini göz önüne sermektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisinde bu yönde bazı yasalar da çıkarılmıştır.

İşte bu yönde yapmanız gereken ve sizi bu mağduriyetten kurtaracak yöntemler bulunmaktadır. İlk olarak yapılması gereken kart aidat ücretinin geri iadesi yönünde bankadan talep de bulunmak olmalıdır. Eğer reddedilirseniz ki genelde bu istek kabul görmez, her ilçede bulunan tüketici hakem heyeti vasıtasıyla bankaya dava açmak olacaktır. Şu önemli bilgiyi vermeden de geçemeyeceğiz. TÜSODER Mayıs 2014 tarihi itibari ile bankaların aranarak aidatsız kart talebinde bulunulabileceği ve bankaların da bunu kabul etmek zorunda oldukları belirtilmiş böylece tüketiciler bir yükten daha kurtarılmaya çalışılmıştır. Eğer daha fazla kart aidatı ücreti ödemek istemiyorsanız bu yöntemlere mutlaka başvurmalı, haksız yere alınan kart ücretlerine son demeli, kart aidat ücreti ödememelisiniz. Tüm bunları yapmak sanıldığı kadar zor olmadığı gibi kart mağduriyetinizi de giderecektir.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ