Web sitemize hoşgeldiniz.

Kilo Vermeyi Engelleyen Hastalıklar, Neden kilo veremiyorum? Kilo vermeye engel olan hastalıklar nelerdir

Son dönemlerde obezite sorunun gittikçe artması ile doğru orantılı olarak, kilo vermek isteyen kişi sayısında da yükseliş görülmeye başlamıştır. Ancak her ne kadar bu kişiler kilo vermeye çalışsa bile, çeşitli hastalıklar nedeniyle kilo verme konusunda şanssız duruma düşerler. Bu kilo verme süreci kişilerin dirayetsiz olmasına bağlansa bile, aslında işin gerçek boyutu çok daha farklıdır. Çeşitli hastalıklar nedeniyle kilo verme konusunda bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu soruları atlatabilmek için de öncelikli olarak bu hastalıkların yenilmesi veya bir şekilde etkilerinin azaltılması şarttır.

Kansızlık ve menopoz nedeniyle kilo vermenin zorlaşması

Dünyanın en çok görülen hastalıklardan bir tanesi olarak bilinen kansızlık problemi, genellikle kişilerin çok daha bitkin ve uyku halinde olmasına neden olur. Bu problemin ortaya çıkmasıyla birlikte kişilerin metabolizması yavaşlar ve böylece kilo verme süreçleri de son derece kötü bir duruma doğru geçer. Ayrıca kan içerisinde vücudun kilo almasını önleyecek çeşitli vitamin ve minerallerin eksik olmasıyla birlikte de kilo verme süreci son derece baltalanır. Kilo vermeyi engelleyen hastalıklar içerisinde bir diğeri de menopoz olur. Özellikle de kadınların östrojen hormonunun azalması ile birlikte; ateş basması, terleme, çarpıntı, uykusuzluk ve depresyon aniden ortaya çıkmaya başlar. Ancak bu durum tat duygusunun bozulmasına da neden olacağı için, çok fazla tatlı yemeye neden olur.

Psikolojik nedenler ve insülin direnci nedeniyle kilo vermenin zorlaşması

Kilo vermenin en zorlaştığı hastalıklardan bir tanesi de insülin direncidir. Vücuda alınan şekerin, dokulara alınıp kullanılmasının ve yakılmasını zorlaştıran insülin direnci, böylece çok daha fazla kilo almaya neden olur. Kilo vermeyi engelleyen hastalıklar içerisinde önemli bir yer tutan insülin direnci, aynı zamanda şeker hastalığının da gittikçe artmasına yol açar. Kilo vermeyi engelleyen hastalıklar içerisinde bir diğeri de psikolojik nedenlerdir. Panik atak, uyku problemleri, şizofreni ve manik bozukluklar nedeniyle beslenme davranışları bozulmaya başlar ve bu da kilo vermeyi ciddi oranda güçleştirir. Çok uğraşmanıza rağmen bir türlü kilo verme konusunda mesafe alamıyorsanız, bir an önce doktorunuza başvurun.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ