Web sitemize hoşgeldiniz.

Muhtar Çakmak Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Muhtar çakmağı nedir ve kalitesi nasıl anlaşılır. Muhtar çakmağı denmesini sebebi bu çakmaklar özel şekilleri ve kaliteleri bakımından oldukça pahalı çakmaklardır. Muhtar çakmakları normal bir çakmak olup kaplaması veya zippo çakmaklar gibi özel bir yakıtla çalışması bu çakmağı özel kılmıştır. Bu yüzden bu çakmaklara muhtar çakmağı deniliyor. Aslı 2. Dünya savaşına dayanan bu çakmağın ilginç bir ortaya çıkış hikâyesi bulunmakta. Ama bu hikâyenin ne kadar gerçek ya da ne kadar yanlış bilinmiyor.

Hikâyeye gelecek olursak 2. Dünya savaşında ülkesi Avustralya’da bulunan bir çiftçi çocuğu olan kişinin babası tam bir sigara tutkunu olmasıyla başlıyor. Baba yaşadığı kasabanın muhtarı yani şerifi olmasının sebebiyle adına muhtar çakmağı denilmesi buradan geliyor. Bir gün muhtarın çocuğu elindeki tüm ürünleri satarak merkeze gidiyor ve burada bir çakmak görüyor çakmak o zamanlarda gaz yağı ile çalışmakta. Girip dükkâna inceliyor çakmağı muhtar çakmak kalitesi nasıl diye altın kaplama ve özel tasarım olduğunu öğreniyor bu sebeple hemen satın alıyor ve babasına hediye ediyor ancak nasıl kullanacağını bilmediği için babası gaz yağıyla doldurur doldurmaz çakmağı çakınca dışına taşan gaz yağları alev alıyor ve çocuğun babası yanarak ölüyor. Bu yıldan sonra gaz yağlı çakmaklar muhtar çakmağı olarak anılmaya başlıyor. Adam da öldüğüyle kalmış oluyor. Bu yüzden de pahalı ve özel tasarım çakmakların adı muhtar çakmağı olarak kalıyor.

Bu çakmaklar dönemlerimizde sadece gazlı ve benzinli olarak bulunuyor olsa da eski efsanesini korumak adına özel üretimde olsa gazlı çakmaklar hala üretiliyor. Bu ürünlerin kalitesini yapılış olan malzemesinin kalitesini belirtebileceğinin yanı sıra fiyatlarına göre de ayırarak almak için karar verebilirsiniz. Özel üretim veya özel kaplama olarak da yaptırabilirsiniz. Özel kaplamalara oldukça fazla bir fark verseniz de genel olarak ortalama bir fiyat alırsınız. Genelde gümüş özel kaplama ve özel tasarım olarak satılan muhtar çakmaklarını internetten veya çeşitli mağazalardan bulabilir ve satın alabilirsiniz. Yapmanız gerekenler satın alırken siteden alacaksanız bu çakmakları kapıda ödemeyle alabilirsiniz. Eğer kapıda ödeme yoksa mağazalardan edinebilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ