Web sitemize hoşgeldiniz.

Uykusuzluk İçin Çözüm Yolları, Sağlıklı bir uykunun sırrı ne? Uykusuzluğa karşı pratik çözümler

10 Kasım 2018

Günlük hayat içerisinde çok fazla stresli zamanlar yaşamamız ve aynı zamanda çeşitli hastalıklara da sahip olmamız nedeniyle uykusuzluk problemi çekmemiz son derece normaldir. Bu uyku problemlerine neden olan sebepler; yiyecekler olabileceği gibi, aynı zamanda çeşitli psikolojik nedenler de olabilir. Ancak uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda, uykusuzluk problemi yaşayan kişilerin %44’lük bir kesiminin ağırlıklı olarak psikolojik nedenlerle uykusuzluk sorunları çektiği üzerinde kanaat getirmişlerdir. Stres düzeyiniz yükseldikçe, vücudunuz uyumanız konusundaki komutu  algılayamaz ve bu da, gece boyunca uykusuz kalmanız gibi çeşitli sonuçlara yol açar.

Uykusuzluğu önlemek için yiyecek ve kitap okuma önerileri

Eğer uykunuzu almadan yaklaşık olarak 3 saat kadar önce; yoğurt, muz ve papatya çayı, süt, bal ve patates gibi yiyecekler tüketirseniz bu; uykuya dalış sürenizi ciddi oranlarda azaltacaktır. Özellikle de bu ürünlerin içerisindeki mevcut bulunan karbonhidrat, sizlerin çok daha hızlı bir şekilde uykuya dalmasını sağlayacak. Uykusuzluk için çözüm yolları içerisinde bulunan yöntemlerden bir diğeri de, kitap okumaktır. Kitap okumaya başladığınız andan itibaren gözleriniz yavaş yavaş düşmeye başlar Bu da aslında huzurlu bir uyku garantisi olarak görülebilir. Ayrıca kitap okumaya başladığınız andan itibaren zihninizin sakinleşmesi de, sizlerin çok daha konforlu bir uyku yaşamanıza destek verir.

Bilgisayar başında vakit geçirmek ve  aranlıkta kalmak da uykuyu arttırır

Bilgisayar başına geçtiğinizde, uykunuzun geldiğini hemen fark etmişsinizdir. Bu da aslında uykusuzluk için çözüm yolları arayan kişilere bir tüyo olabilir. Eğer uzun bir süre bilgisayar başında kalırsanız veya uyumak istediğimiz saatte bilgisayarın başında zaman geçirirseniz, büyük bir ihtimalle uykunuz gelmeye başlayacaktır. Uykusuzluk için çözüm yollarından bir diğeri de karanlıkta uyumaktır. Böylece beyninizdeki uyku nöronlarını devreye geçirerek çok da hızlı bir şekilde uyku moduna girme imkanınız ortaya çıkar. Eğer uyku probleminiz çok daha şiddetli ise, karanlık bir ortamda bilgisayarla uğraşabilir veya göz bonesi kullanarak da uykunuzu hızlandırabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ